The Official Website for the World's Most Prestigious Mathematics Game

The 7th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2024

The registration deadline for 'The 7th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2024' has been extended to 26 June 2024 (Wednesday). All the registration received before 11.59 pm of 26 June 2024 will be accepted by the organiser.

Two modes of championship are available. Each participating school (or tuition centre) is free to choose any one and only one mode of the championship for all its participants.

Mode 1: Paper-Based Championship at Schools, with Online Submission of Answers
16 July 2024 (Tuesday) to 19 July 2024 (Friday) – one day to be chosen by school

Mode 2: Fully Online Championship at Home of each Participant or any Suitable Venue
Primary Schools: 20 July 2024 (Saturday) – from 10.00 a.m. to 9.30 p.m.
Secondary Schools: 21 July 2024 (Sunday) – from 10.00 a.m. to 9.30 p.m.
(Participants under Mode 2 can choose any 1 hour 45 minutes within the designated period stated above to complete the fully online competition.)

Important Documents
Championship Information Pack 2024
Championship Poster 2024
Parents Consent Form 2024 (To be filled by parents and submitted to teachers)
Excel Registration Form 2024 (To be filled by teachers and submitted to organiser by email)

Request an Invitation Email
Official invitation emails can be requested by school teachers and tuition teachers here.

How to Register?
Registration can be done by teacher-in-charges only. Teachers will register for students by submitting the filled excel spreadsheet registration form and the proof of payment to the organiser's email inbox at gohmaths@gmail.com.

Registration opens from now until 11.59 p.m. of the 15th of June, 2024 (Saturday). For more information, scroll down and click the post 'Register for BMC Malaysia Schools 2024'.

Previous Event: The 6th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2023
All other older announcement can be found here.

Friday 30 December 2022

Primary 4 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 21 July 2022 to 22 July 2022, all the primary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Primary 4. Congratulations to all the winners.

PRIMARY 4: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
NG YEN CHIN
SJKC KUO MIN SEREMBAN
KWEH FONG MING
SJKC HWA AIK
ONG JIE EN
SJKC KHOON AIK
JARED TAN JUN HAO
SJK(C) SIN YA
YONG RU ANN
SJK(C) PAI TEIK
WONG JIA WEI
SJK(C) PEREMPUAN CHINA
LIM ROU YING
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (C) KWANG HWA BUTTERWORTH
RIO LIM TSUAN TZER
SJK CHUNG HUA BINTULU
MICHAEL TING KIE LING
SJK SEBIEW CHINESE BINTULU
WEE KAI HENG
SJK SEBIEW CHINESE BINTULU
EMILY LEONG WAN TING
SJK SEBIEW CHINESE BINTULU
SERENE NGU XING YING
SJK SAN MING
LAI KAR PHE
SJKC CHUNG KWOK

PRIMARY 4: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
MUHAMMAD ADLI ISKANDAR BIN MOHAMMAD
SK DANAU KOTA
LIM YING XI
SJKC PEI HUA, SEREMBAN
LIEW SING HAO
SJKC CHAN WA
LIM SHIN SYUEN
SJK (C) LI HWA
LEE ZHI YEE
SJKC PENG BIN
LOOI SAMPSON
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
KENZO LIM CHANG XUE
SJKC SHANG WU
URMILA A/P MYAINTHAN
SK CONVENT PULAU TIKUS
JAYDAN WONG KA HEE
SJK (C) PUI GIN, SANDAKAN
EDEN WONG YI EN
SJK CHUNG HUA NO.2
YONG ZI XUAN
SJKC CHUNG HUA KROKOP
NARESH VARRATHAN
SJK (T) SEGAMBUT
SUTHADSHEN A/L SURES
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (TAMIL) GEMAS
YOHAAND A/L RAMACHANRAN
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (TAMIL) GEMAS
NUR QISYA ZAFIRAH BINTI ZAMZURI
SJKC HUN BIN
NUR ARISYA SUHANA BINTI MOHAMED SHAIK DAUD
SK CONVENT GREEN LANE
ELISE CHEONG C-KAY
SJKC PEI YUAN
ALYSA SUGUNA AP ANAMUTHU
SK ST TERESA, KUCHING
EASTER CHAI JIA EN
SJK CHUNG HUA SERIAN
JANE EE JING YI
SJKC SIN HUA
AZ RAIS BIN AHMAD SHAH
SK SETIAWANGSA
CHLOE LEE JIA YU
SJK SAN MING
THARVIN A/L NANTHA KUMAR PILLAY
SEKOLAH KEBANGSAAN COCHRANE
NG KENG TSUEN
SJKC KUO MIN SEREMBAN
LIM EASON
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
JOANNA LING YUE SZE
SJKC CHUNG HUA KROKOP
AHKSHEYA RAJAN
SJKT LADANG RINI
LEE MENG FUNG
SJKC THORBURN
ELVIS LEE ZHE
SJK(C) LI HWA
GAN CHERN CHUN
SJKC CHUNG HWA 1
KOH HUNG JUN
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
ALVIS YEK QUAN XI
SJK SU LOK
TING ZHI HIN
SJKC CHAN WA
DAMIAN CHONG CHI WENG
SJKC SHIH CHUNG CAWANGAN
JOELLE FOONG KAI QI
SJKC PENG BIN
ESTHER LAU SING ING
SJK CHUNG HUA BINTULU
RAYYAN AQEEL BIN MOHD NAZMI
SK DANAU KOTA
KWANG RUI HAN
SJKC CHUNG HUA SEREMBAN
TAN YEN HAO
SJKC PENG BIN
CHUAH JIA YI
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
WI ZEXIAN REYNARD
SJK(C) NAN YIK 'LEE RUBBER'
JOANNA TING QIAN HUI
SJK CHUNG HUA BINTULU
VANTHANAA A/P CHANDRU
SJKT LADANG RINI
HOWARD ONG POH YAO
SJKC KEAT HWA H
CHLOE TAN KE YING
SJKC SHANG WU
CHING YING PING
SJKC CHUNG HUA BATU 10
LOUISE EVAN ANAK GRACIER
SK PANGKALAN KUUD
SI KHAI LER
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
FAIQAH ERYNNA HAULA BINTI FAZLY
SK SRI TANJUNG PAPAT 1
ELYSHA LAU HUAI XIN
SJK SU LOK
ELISA KONG SHING YUAN
SEKOLAH RENDAH SRI MAWAR
SANJANA RAI A/P KALAI SELVAN
SJKT LADANG RINI
MUHAMMAD HADIF HAKIM BIN MOHD HAZIZI
SK SERI SEKAMAT
LEE JUN HAO
SJK CHUNG HUA BATU 35
ISABELLA ARISSA BINTI MOHD KHALIMI ASHRAF
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
MALARHVIZHII A/P RAVI KUMAR
SJKT MAK MANDIN, BUTTERWORTH
KIRTHINI A/P GUNASEKARAN
SK CONVENT GREEN LANE
HONG ZHONG HAN
SJK CHUNG HUA BINTULU
VINNOSHAN A/L DARMARAJAN
SJKT LADANG RINI
MERVYN
SJKT LADANG RINI
CHEW JARYL
SJK(C) SIN YA
LIEW ZHI JONG
SJKC KONG MIN CAWANGAN SATU
TAY JUN TENG
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
SANJANAAH A/P SURENDERA
SK CONVENT GREEN LANE
TEH HONG KAI
SJKC SHANG WU
JASON CHIN JUN YUEN
SJK (C) PUI GIN, SANDAKAN
WILLIAM HSIEH WEI SIANG
SJKC CHUNG SING SIBU
KAMALESH A/L KUMARAN
SJK (T) SEGAMBUT
FLORENCE NG HUI RU
SJKC PEI HUA, SEREMBAN
SUDARSHAN VISNU RAYAN A/L SELVAM
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (TAMIL) GEMAS
MUHAMMAD FARISH RIZQY BIN ROSLAN
SEKOLAH KEBANGSAAN TAMBIRAT
LIM ZI QING
SJKC THORBURN
CHAN HAO CHEN
SJK(C) SIN YA
CAMILA CHONG XIN YING
SEKOLAH RENDAH SRI MAWAR
JOANNE LING YUN XI
SJK (C) THIAN CHIN
NG XIN TONG
SJKC THORBURN
ARIANA FIRDAUS BINTI MUHAMMAD FIRDAUS
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
HONG ZHENG LIANG
SJKC JELUTONG
ELNER LIM HONG QIAN
SJK(C) HING HWA SABAH
TAN ZHENGYU
SJKC KAI CHEE
LING CHENXIN @ VANESSA
SJKC ST JAMES KOTA KINABALU
KOAY EXUAN
SJKC YU HUA
BELDEN BONG JING KHAI
SJK CHUNG HUA SERIAN

PRIMARY 4: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
SARVIN A/L KOBINAIKOR
SJKT LADANG RINI
RASHMEN A/L NAGARAJAH
SK DANAU KOTA
GOH JIA JIE
SJKC JELUTONG
TEO KYE NEE
SJKC KAI CHEE
CHONG JING YONG
SJK (C) PUI GIN, SANDAKAN
ALEXUS CHIENG JIN PEI
SJKC CHUNG SING SIBU
NATHANAEL ISAAC LING SZE HSIEN
SJKC SACRED HEART CHINESE
LEE SHAN YI
SJKC PENG BIN
CHIN XIU HERN
SJK(C) HAN CHIANG
CARMEN SIA YU XUAN
SJK CHUNG HUA NO.2
ONG XUAN WEI
SJK (C) THIAN CHIN
ASHVIKA A/P MAGESWARAN
SJKT LADANG RINI
CHAU GUI XIANG
SJKC THORBURN
ANIS SOFFEA BINTI MOHD FAIZ-AL AMIN
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
ORKED BINTI MOHD. NAGHIB
SK TIARA PERMAI
GARETH YEE HAO TECK
SJKC CHAN WA
TEO EE HENN
SJKC KAI CHEE
RIZMAN AMIR BIN BASHIRUN
SK SERI SEKAMAT
LIEW CHIEN TZE
SJK CHUNG HUA BATU 4 1/2
NAVENA A/P VELAYITHAM
SJK (T) SEGAMBUT
SUBHIKSHAH VARATHARAJA
SJKT JALAN BANGSAR
SELVAMIRSHAN A/L SELVARAJAH
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (TAMIL) GEMAS
THAVIRENDHRA A/L SIVAKUMAR
SJKC PENG BIN
MUHAMMAD ADIB BIN HASSAN
SK SRI TANJUNG PAPAT 1
ERNS TEH EN XI
SJKC KEAT HWA H
IVAN ENG SUNG EN
SJKC CHI WEN, WP LABUAN
WAN MUHAMMAD ASYRAF BIN WAN ABDUL AZIZ
SEKOLAH KEBANGSAAN TAMBIRAT
TANG JING YONG
SJKC THORBURN
DZAKIRA TALITA ZAHRA BINTI MOHAMAD RAHMAT
SK DANAU KOTA
PHUAH HAN YAN
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
HEERTHANA A/P GOPI
SJKT LADANG RINI
CHAN YIN PANG
SJKC CHIO MIN B
ONG YAN JAY
SJKC CHONG CHENG
SUMITHA A/P RAVICHANDRAN
SK CONVENT GREEN LANE
NAUFAL BIN NIZAR
SK (A) IBNU KHALDUN
HARRESH A/L RAVINDRAKUMAR
SEKOLAH KEBANGSAAN COCHRANE
ETHAN KANG WEN SHAO
SJKC HWA AIK
RIFA ADRIANA SHAH BINTI MOHAMMAD NAQIUDDIN SHAH
SEKOLAH KEBANGSAAN KAMPUNG TUNKU
MUHAMMAD ARASH ISKANDAR BIN MD. FADZLY
SK SERI SEKAMAT
KHAYRA MAISARA BINTI MOHD AZFAR RIDHWAN
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
CH'NG ANSON
SJK(C) PAI TEIK
CHEAH KAYVEN
SJKC JELUTONG
SANJHANAA A/P SARAWANAN
SK CONVENT (M) KAJANG

PRIMARY 4: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
MUHAMAD FAUZUL NAIM BIN MUHAMAD RIDUAN
SEKOLAH KEBANGSAAN COCHRANE
NUR ARISYA BATRISYIA BINTI ROZAIMIE
SEKOLAH KEBANGSAAN KAMPUNG TUNKU
MUHAMMAD AFIQ IRFAN BIN KHAIRUL ANWAR
SK SERI SEKAMAT
NATASHA CHAN SHA SHA
SJKC CHAN WA
JONATHAN KONG CHUNG LOONG
SJK GUONG ANN
HAKEEMMULLAH BIN MOHAMAD FAIRUDDIN
SK (A) IBNU KHALDUN
MUHAMMAD ADAM DANISH BIN MOHD SHAHRUL NIZAM
SK (A) IBNU KHALDUN
TING JIAN HAO
SK ST ANTHONY (M), BINTULU
WONG JIA JIE
SJKC THORBURN
ARRATHANEEY A/P SARAVANAN
SEKOLAH KEBANGSAAN COCHRANE
NELLY ALYSHA YUSNAIDI
SK SETIAWANGSA
NG JUN HONG
SJKC HWA AIK
DAYANG NUR ZAIRINAWATI BINTI AWANG JAMALI
SK BANDARAN SIBU NO. 3
SIOW SEAN LOONG
SJKC KUEN CHENG 1
RESHMMA A/P PRAVENTHIRAN
SJKT LADANG RINI
SHIVA NITHYASSRI A/P SIVA SATHIA RAO
SJKT LADANG RINI
TAN YUE ERN
SJKC CHAN WA
AHMAD DANIYAL AL AMIN BIN AHMAD SYAZWAN
SK TIARA PERMAI
CHEN KING WEI
SJKC ST JAMES KOTA KINABALU
AUNI ZAHIRAH BINTI FAKHRUL IKHZAN KHAN
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI DURI
LEE ZU YING
SJKC KAI CHEE
MUHAMMAD AR-RAYYAN IRFFAN BIN KAMARUL HISHAM
SK DANAU KOTA
CHIN VIN HAO
SJKC PEI HUA, SEREMBAN
TOH YEE MING
SJKC KEONG HOE
BELTON CHEW KIAN YEW
SJK GUONG ANN
ABYANA MARDHIYA BINTI AHMAD
SK (A) IBNU KHALDUN
NG JIA WEN
SJKC PEI HUA, SEREMBAN
PNEH JING ERN
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
UWAIS FAEZ BIN SYAHRUL FAHMI
SK SERI SEKAMAT
ANGELA KONG WEI WEI
SJK (C) THIAN CHIN
KAARTHIKKEYAN A/L GANESAN
SJKT LADANG RINI
EMILIA DAVIN
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
KAMAL IZZAT HARITH BIN KAMAL FIRDAUS
SEKOLAH KEBANGSAAN KAMPUNG TUNKU
WU HAO ZE
SJK(C) YOKE NAM
CLAUDIUS YEO ENG SHEAN
SEKOLAH RENDAH SRI MAWAR
LOGA VALLI A/P NADARAJAN
SEKOLAH JENIS KEBANGSAAN (TAMIL) GEMAS

PRIMARY 4: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
TUHINA SHREE A/P MAGINDRA RAW
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
JESSIKA GERARD A/P STEVEN GERARD
SJKT LADANG RINI
MUHAMAD OEZIL AJIB BIN MUHAMAD AJIB
SK DANAU KOTA
OOI YEE HENG
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
AIMI HASYA BINTI MAIRIZAL
SK SERI SEKAMAT
CLAUDIA LEE LE YAO
SJK SEBIEW CHINESE BINTULU
CH'NG JIE KAI
SJK(C) KWANG HWA BUTTERWORTH
TYRALYNN GAN JAY AI
SEKOLAH RENDAH SRI MAWAR
ESTHER LING MEI QIN
SJK (C) THIAN CHIN
SHREAYA SAAJ A/P SATCHITANANDAM
SK CONVENT (1) BUKIT NANAS
CHONG QI XUAN
SJKC LI HWA
PRITHIV KUMAR NAIR A/L MOHAN KUMARAN
SK DANAU KOTA
MUHAMMAD AQIL QUSAYYI BIN MOHAMAD NOR ADLI
SK TIARA PERMAI
JENSEN NG ZHEN XUAN
SJKC CHAN WA
ANG YONG JUN
SJKC PENG BIN
SARAH FAITH USUN JULLIAN LEJAU
SK PLAMAN BAKI/MENAUL, SERIAN
XAVIER CHIN YUE XING
SJKC THORBURN
MIKE LEE ZI YAO
SJKC ST JAMES KOTA KINABALU
MUHAMMAD DANIEL MIKHAIL BIN ISMAIL
SK SERI SEKAMAT
QAID DHIAULHAQ BIN MUJAHID
SK (A) IBNU KHALDUN
IGA I'ZAAZ BIN ROZAINI
SK (A) IBNU KHALDUN
TAN YU TIAN
SJKC CHONG CHENG
MUHAMMAD ARISH FAYYADH BIN ZULKIFLI
SK (A) IBNU KHALDUN
MICOLE VOON MAN KHE
SJK (C) SUNGAI MENYAN
CHUNG ZHI NING
SJKC THORBURN
TEH KAI JIE
SJKC THORBURN
JASVEER SINGH
SEKOLAH KEBANGSAAN COCHRANE
NG PEI QI
SJKC KONG MIN CAWANGAN SATU
CHAI HUI EN
SJK CHUNG HUA BATU 35
MUHAMMAD HARRAZ MIRZA BIN HILMI
SEKOLAH KEBANGSAAN SUNGAI DURI
CANNEDY PHEN YU ZE
SJKC SHANG WU
DOMENIC LAU YII CHENG
SJK GUONG ANN
KOO YI THENG
SJKC THORBURN
NIK ADLI ISKANDAR THANI BIN NIK IZRIN THANI
SK SETIAWANGSA
LAI XIN YUU
SJKC CHAN WA
ONG YI HAO
SJKC PEI YUAN
REY NG KAR LIT
SK(C) ANGLO CHINESE KOTA KINABALU
EDRICHSYA PREYA EDKONA
SK ST ANTHONY (M), BINTULU

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 2, Secondary 3, Secondary 4, Secondary 5 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

0 comments:

Post a Comment


Home | About Us | What We Do | Our Team | Careers | Partnership | Sponsorship | Membership
Terms of Service | Privacy Policy | Client Charter | Copyright Notice | Disclaimer
Cookies | Security | Security Reminder | User Guide | Help Center | Frequently Asked Questions
Welcome to the Official Website for the Benedict Goh Mathematics Championships - BMC Worldwide and the official home for the most prestigious test of mathematics in the world.

The Benedict Goh Mathematics Championships is a competitive mathematics game founded by Benedict Goh Kah Hong in 2017 when he staged the very first Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship in 2017.

You can register here to learn mathematics, compete, find out how the game works, follow the achievements of competitors or see the results of competitions worldwide.

If you are interested in forming a mathematics club, or staging a competition, you can find our contact details on the About Us page.

Total Pageviews

Copyright © 2017-2024 Benedict Goh Kah Hong. All rights reserved. Website launched on 20 Mar 2017. Powered by Blogger.