The Official Website for the World's Most Prestigious Mathematics Game

The 6th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2023

Annoucement on 17 Nov 2023 (Fri): We are now preparing your medals and certificates. Medals and certificates will be shipped out from our side after we finish packing them. Thank you!

All other older announcement can be found here.

Saturday 31 December 2022

Results: The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022

Greetings teachers and participants,

As you are all aware, we recently conducted ‘The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022’ online from 21 July 2022 to 24 July 2022, with participants across Malaysia competing with one another using their digital devices. The championship was a success, thanks to the invaluable contributions of the students, teachers, arbiters, and parents.

We have sent out the official school reports to the teacher-in-charge(s) of all participating schools on or before 28 September 2022. Participants were asked to verify their results and personal information in the school reports. Since we have received many inquiries if the official list of winners would be made publicly available on our official website, we are happy to inform you that the winners will be announced on our website.

In this championship, one hundred and nine participants answer all the questions correctly and win diamond medals. Congratulations! Among all these perfect scorers, eleven of them are secondary school participants. These eleven participants are the top-ranked participants in each school year category in the secondary school division. They will be crowned champion, awarded the title of Malaysia Schools Mathematics Champion 2022 (MSMChampion 2022), and given a certificate. The title MSMChampion is contested annually and is the highest form of recognition for students participating in our mathematics championships in Malaysia. Here are the eleven overall champions of this championship.

MALAYSIA SCHOOLS MATHEMATICS CHAMPION 2022 (MSMChampion 2022)
AMBERT CHAN WYE ZHE
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
SAW ZI HANG
SECONDARY 2
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
KHOR RUI ZHE
SECONDARY 3
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LAWRANCE HII NANG YUANG
SECONDARY 3
SMK TINGGI SARIKEI
TEE WEI LOON
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
WONG JIAN BIN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM HO HUA
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAM LI ZHANG
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LEE JIA JUN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
JULIETA AISYAH BINTI MATLATIF
SECONDARY 5
SMK HAJJAH LAILA TAIB
KWAN LI HAO
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

Beside Malaysia Schools Mathematics Champion 2022 (MSMChampion 2022), we have another three special titles of mathematics for secondary school and pre-university participants who submit an application and achieve all the criteria in the championship. Since this championship is fully conducted online, only participants who submit an application by sending the working steps and some other requested information to our email will be considered for the special titles.

The three titles are Malaysia National Grandmaster of Mathematics (MY-NGMM), Malaysia National Master of Mathematics (MY-NMM) and Malaysia National Candidate Master of Mathematics (MY-NCMM). Now, we will announce the forty-six secondary school and pre-university students who achieve all the requirements for obtaining the title of Malaysia National Grandmaster of Mathematics (MY-NGMM) in this championship. To become a Grandmaster, a secondary school or a pre-university participant must answer at least 90% of the Section C questions correctly and obtain a final mark of 110 and above.

MALAYSIA NATIONAL GRANDMASTER OF MATHEMATICS (MY-NGMM)

PARTICIPANT NAME CATEGORY SCHOOL NAME
AMBERT CHAN WYE ZHE
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TRYTHENA LEONG KAI QING
SECONDARY 1
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM HAN JAY
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
KHAW EASON
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
SAW ZI HANG
SECONDARY 2
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
FRANCISCA ANNE ANAK FABIAN
SECONDARY 2
SMK PADAWAN
NG WAI YONG
SECONDARY 2
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KHOR RUI ZHE
SECONDARY 3
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LAWRANCE HII NANG YUANG
SECONDARY 3
SMK TINGGI SARIKEI
HOWEN WANG
SECONDARY 3
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TEE WEI LOON
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LEE JIA JIE
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KHOO DING FENG
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
WONG SHENG YAO
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
NA TING HUI
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
YEO XIAN HUI
SECONDARY 4
SMJK YOK BIN
WONG JIAN BIN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM HO HUA
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAM LI ZHANG
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LEE JIA JUN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
JULIETA AISYAH BINTI MATLATIF
SECONDARY 5
SMK HAJJAH LAILA TAIB
NUR SYIFAA BINTI NASRUDDIN
SECONDARY 5
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
NG JUN XUAN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHNG SUZANNE
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
LIM YEU RIANG
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN LI TAO
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
SOO JIA YANG
SECONDARY 5
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
TONG ZHENG YIN
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
THEJASWINI A/P SIVA
SECONDARY 5
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
GAVIN YU ZHE ENN
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
ONG XIN HUI
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
MICHELLE LEE CHEN YIN
SECONDARY 5
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
KUEK YI HONG
SECONDARY 5
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JONG ZHENG YAN
SECONDARY 5
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
KWAN LI HAO
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KEH JING XIANG
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
TIAH TIAN YEE
SECONDARY 6
SEKOLAH MENENGAH CHONG HWA KUANTAN
LOW JING KAI
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LIM ZHUANG JUN
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
KOH SHENG HONG
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LOW JUN JIE
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LOH JING CHEN
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHERYL PANG JIA TONG
SECONDARY 6
AKADEMI MATEMATIK MINDA
THEODORE WEE JIA CHOON
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
YAP KAI XIANG
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM ERN
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

What follows is the list of thirty-eight participants who achieve the title of Malaysia National Master of Mathematics (MY-NMM) in this championship. To become a Master, a secondary school or a pre-university participant must answer at least 80% of the Section C questions correctly and obtain a final mark of 105 and above.

MALAYSIA NATIONAL MASTER OF MATHEMATICS (MY-NMM)

PARTICIPANT NAME CATEGORY SCHOOL NAME
LOW XUAN YI
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
KHOR KAI SHENG
SECONDARY 1
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KANG WENN YEW
SECONDARY 1
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
GOH KANG RUI
SECONDARY 1
SMJK CHUNG HWA, KLANG
TONG ZEE KENN
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
LEOW JING NIAN
SECONDARY 1
FUN MATHEMATICS OLYMPIAD SYSTEM
ONG JOON HONG
SECONDARY 1
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
ONG HONG XU
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TAN RUI XUEN
SECONDARY 2
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KHOR YAN XUN
SECONDARY 2
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
WONG SIN MIN
SECONDARY 2
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
YII TECK YAO
SECONDARY 3
SMK TINGGI SARIKEI
HONG ZHENG THONG
SECONDARY 3
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LIM LI XIAN
SECONDARY 3
POI LAM HIGH SCHOOL
TAN LAW SI-YOU
SECONDARY 3
SMK TINGGI KUCHING
WONG XIN YI
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
SIOW RUN ZE
SECONDARY 4
SMJK YOK BIN
LIM XIAO YI
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LOO YING JIA
SECONDARY 5
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
TAN IVAN
SECONDARY 5
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
CHIA ZONG JIE
SECONDARY 5
SMK SUNGAI MAONG
KHOO LI HENG
SECONDARY 5
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
TAY KAI RONG
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
MOHD HAZIQ AQIL BIN HASS
SECONDARY 5
SMK HAJJAH LAILA TAIB
NG KIN HIM
SECONDARY 5
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LAM CHEN JUN
SECONDARY 5
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
ZULAIKA BINTI OTHMAN
SECONDARY 5
SMK HAJJAH LAILA TAIB
TAN SAN CHIAN
SECONDARY 6
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
TAN KAI JIUN
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
CHUA DONG SHENG
SECONDARY 6
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
CHUA YUN CAI
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
FOONG ZI FENG
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
FOO TUN JING
SECONDARY 6
AKADEMI MATEMATIK MINDA
LEONARD TAY ZHI FENG
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JOSHUA TOH JUN KIAT
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JENSON CHAI ZHI YU
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
EUGENE LAI TZE LIANG
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
LOCK ZHENG YUAN
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

At the same time, we also have forty-five participants who achieve the title of Malaysia National Candidate Master of Mathematics in this championship. To become a Candidate Master, a secondary school or a pre-university participant must answer at least 70% of the Section C questions correctly and obtain a final mark of 100 and above.

MALAYSIA NATIONAL CANDIDATE MASTER OF MATHEMATICS (MY-NCMM)

PARTICIPANT NAME CATEGORY SCHOOL NAME
TING SI KAI
SECONDARY 1
SMK SACRED HEART SIBU
SEE PEI HUI
SECONDARY 1
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO 3
OOI YI ZHE
SECONDARY 1
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
LIM JING XUAN
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
NG HAW JER
SECONDARY 1
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
SOO PO MING TERREACE
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TEH CHUN KEAT
SECONDARY 1
AKADEMI MATEMATIK MINDA
KHOR YAN ZHE
SECONDARY 1
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
AZRUL ZARIF BIN AZRUL ZARIZI
SECONDARY 1
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
RISHAB A/L PRASHANT
SECONDARY 1
SMK ST. XAVIER
RONALD HU KING ONN
SECONDARY 2
SMK CHUNG HUA, SIBU
TEH MING YANG
SECONDARY 2
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
NG SHUN LI
SECONDARY 2
SMK ST JOSEPH KUCHING SARAWAK
LIM JIA XIAN
SECONDARY 2
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
LEE JIAN SONG
SECONDARY 2
SMK ST XAVIER
CEDRIC PANG ZHENG KAI
SECONDARY 2
AKADEMI MATEMATIK MINDA
RAHMAD HAIKAL BIN KAMIS
SECONDARY 3
SMK HAJJAH LAILA TAIB
RAPHAEL CHEN PENG YEW
SECONDARY 3
SMK GREEN ROAD
STEPHY TSEN YUNG YI
SECONDARY 3
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
ALICIA YEK SHI TONG
SECONDARY 3
CATHOLIC HIGH SCHOOL
CHEONG SHIUN ZI
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
JUSTIN KHOO JON LE
SECONDARY 4
SMJK YOK BIN
YEO XIAN NING
SECONDARY 4
SMJK YOK BIN
GOH HO FANE
SECONDARY 4
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
GOOI HEAN ZHEN
SECONDARY 4
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
JOSEPH LIM WEE ERN
SECONDARY 4
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
CHLOE SIN ZHI YI
SECONDARY 4
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHRISTINE WONG YIENG YING
SECONDARY 4
SMK TINGGI SARIKEI
WEE HIAN CHING
SECONDARY 5
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
BRAYDEN CHONG JIE RUI
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
LOO JUN YAN
SECONDARY 5
SMJK YOK BIN
SOON YI LIANG
SECONDARY 5
AKADEMI MATEMATIK MINDA
ALICE CHUA
SECONDARY 5
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
CHOY MIN KANG
SECONDARY 5
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
IVAN CHUA ZHANG XUEN
SECONDARY 5
AKADEMI MATEMATIK MINDA
WOO SU QING
SECONDARY 5
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
JANET CHUNG HUI NI
SECONDARY 5
SMK SUNGAI MAONG
YANG YI ZHERN
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LAU CHENG EN
SECONDARY 6
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
BOON JIA XIAN
SECONDARY 6
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
CHLOE CHAI ZILIN
SECONDARY 6
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LOH HAO
SECONDARY 6
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
KOH JUN KEAT
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
TEH SIET HIM
SECONDARY 6
FUN MATHEMATICS OLYMPIAD SYSTEM
TAN YIN HUI
SECONDARY 6
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR

Last but not least, here are the medallists of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. Congratulations to all the winners!

Lower Primary School Medallists: Primary 1, Primary 2, Primary 3
Upper Primary School Medallists: Primary 4, Primary 5, Primary 6
Lower Secondary School Medallists: Secondary 1, Secondary 2, Secondary 3
Upper Secondary School Medallists: Secondary 4, Secondary 5, Secondary 6

As of 31 December 2022, all the award pack has been shipped out from our side. If your school haven't receive the award pack, please contact us immediately. Printed certificates are prepared for all participants and medals are prepared for all medallists. If you wish to share with us about your experience of participating in this championship, or if you would like to give us some suggestions on how we could improve our championship in the future, you can send us an email at gohmaths@yahoo.com.

Thank you so much and congratulations again to all the winners!

Share:

Secondary 6 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 6. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 6: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
KWAN LI HAO
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

SECONDARY 6: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
KEH JING XIANG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
TIAH TIAN YEE
SEKOLAH MENENGAH CHONG HWA KUANTAN
LOW JING KAI
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LIM ZHUANG JUN
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
KOH SHENG HONG
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LOW JUN JIE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LOH JING CHEN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHERYL PANG JIA TONG
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
THEODORE WEE JIA CHOON
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
YAP KAI XIANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM ERN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN SAN CHIAN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
TAN KAI JIUN
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
CHUA DONG SHENG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
CHUA YUN CAI
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
FOONG ZI FENG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
FOO TUN JING
METHODIST COLLEGE KUALA LUMPUR
LEONARD TAY ZHI FENG
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JOSHUA TOH JUN KIAT
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JENSON CHAI ZHI YU
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
EUGENE LAI TZE LIANG
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
LOCK ZHENG YUAN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
YANG YI ZHERN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LAU CHENG EN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
BOON JIA XIAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
CHLOE CHAI ZILIN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LOH HAO
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
KOH JUN KEAT
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
TEH SIET HIM
KUEN CHENG HIGH SCHOOL
TAN YIN HUI
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR

SECONDARY 6: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
GOH LI JIE
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
TING SING SOON
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
LEE CHUEN JAC
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
TAN KE JEEN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
BIK KUANG MIN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
LOUIS CHOW KAI LE
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
TEO ZI KANG, JENSEN
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
EE YU XUAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LIAW RUI XIAN
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
WONG ZI YING
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
LEE KAW YONG
SM PEI MIN

SECONDARY 6: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
WONG RUO QI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM FANG JUN
PEI CHUN HIGH SCHOOL
TENG ZHI YEE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHUA YU YANG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
CASIE LIM
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
TEH WEI SHI
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
YAN EUGENE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
WOON SHIN POH
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
GOH SHI KENT
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
TANG WENG KING
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
TAN LI JUIN
PEI CHUN HIGH SCHOOL

SECONDARY 6: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
ELAINE CHIA YU LING
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
CHUA JAY LIN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LI QIANG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
YEE WEN XIAN
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
SAMUEL HEE YI
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
GREGORY HONG SHYANG ZHAO
SMK KUBONG
CHEW JING YANG
PEI CHUN HIGH SCHOOL

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 2, Secondary 3, Secondary 4 and Secondary 5. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Remarks:

  1. For easy search, use Ctrl + F on Windows keyboard, or use Cmd + F on Mac keyboard. After that, type in the name of the participant that you are searching for.
  2. If you spot a mistake in the results, such as the spelling of your name is incorrect, you can tell us about it by sending an email to gohmaths@yahoo.com.
  3. For individual participants (if any), the original school name will be shown.

Share:

Secondary 5 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 5. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 5: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
WONG JIAN BIN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM HO HUA
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAM LI ZHANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LEE JIA JUN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
JULIETA AISYAH BINTI MATLATIF
SMK HAJJAH LAILA TAIB

SECONDARY 5: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
NUR SYIFAA BINTI NASRUDDIN
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
NG JUN XUAN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHNG SUZANNE
SMJK YOK BIN
LIM YEU RIANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN LI TAO
SMJK YOK BIN
SOO JIA YANG
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
TONG ZHENG YIN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
THEJASWINI A/P SIVA
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
GAVIN YU ZHE ENN
SMJK YOK BIN
ONG XIN HUI
SMJK YOK BIN
MICHELLE LEE CHEN YIN
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
KUEK YI HONG
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JONG ZHENG YAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
LOO YING JIA
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
TAN IVAN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
CHIA ZONG JIE
SEKOLAH MENENGAH LODGE
KHOO LI HENG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
TAY KAI RONG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
MOHD HAZIQ AQIL BIN HASS
SMK HAJJAH LAILA TAIB
NG KIN HIM
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LAM CHEN JUN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
ZULAIKA BINTI OTHMAN
SMK HAJJAH LAILA TAIB
WEE HIAN CHING
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
BRAYDEN CHONG JIE RUI
SMJK YOK BIN
LOO JUN YAN
SMJK YOK BIN
SOON YI LIANG
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
ALICE CHUA
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
CHOY MIN KANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
IVAN CHUA ZHANG XUEN
SMJK CHUNG LING PENANG
WOO SU QING
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG
JANET CHUNG HUI NI
SMK SUNGAI MAONG

SECONDARY 5: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
WONG YEE MING
SMJK YOK BIN
LIM JIA XUAN
SMJK YOK BIN
RACHEL KANG YAN YING
SMJK YOK BIN
CHENG KAI HUANG
SMJK YOK BIN
WONG LER FAAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LUM XIN YU
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIEW ZE WEI
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
HANNAH TAN RUI XUAN
HAN CHIANG HIGH SCHOOL
AHMAD FARIS BIN MOHD KHAIR
MRSM TUN ABDUL RAZAK
WAN NABIL HUSAINI BIN WAN ASRI
MRSM TUN ABDUL RAZAK
TAN KAY XIAN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHEW YIHE
SMJK YOK BIN
DENISE KAN WEI KEI
SMJK YOK BIN
ISABELLE LEE ERN JIE
SMK CANOSSA CONVENT
WINNIE TAN
SMK INFANT JESUS CONVENT MELAKA
JOSHUA LAU HAO JIE
SMJK YOK BIN
MUHAMMAD IRFAN BIN ADNIN
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
ALDEN GOH KAI RAY
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG

SECONDARY 5: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
LOW YUNG QI
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHANG WEI TZE
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
NIDA NAJWA BINTI KASIM
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
CHIA YONG XIN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
KO ZI SAM
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
SARRWESHREE MAGENTHRAN
SMK INFANT JESUS CONVENT MELAKA
LEE YEE WEY
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LIM WAN YEE
SMK SERI BINTANG SELATAN
YONG LIN JIE
SMJK YOK BIN
CHIN XUAN HAO
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
TAN ZI HAO
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
NICOLE CHOO KE YING
SMK ST MARY KL
CHIN SHUET YENG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
YEE ZI HAO
SMJK YOK BIN
KENNY KEN WAN JIN
SMJK YOK BIN
SUZANNE LOW SZE JIAN
SMK ST MARK BUTTERWORTH
TAN PEY XUAN
SMK ST MARK BUTTERWORTH
KNEAH JIA YI
SMK ST MARK BUTTERWORTH
NUR ARIQAH ALIYAH BINTI SEJELI
SMK HAJJAH LAILA TAIB
RIHADATUL AISY BINTI ROSLAN
SMK HAJJAH LAILA TAIB
SITI SALLEHA BINTI ABDULLAH HISSAMI
SMK HAJJAH LAILA TAIB
CHOO ZHI HONG
SMJK YOK BIN
CHIN WEI HAO
KWANG HUA PRIVATE HIGH SCHOOL
WONG MING EE
SMK SERI BINTANG SELATAN
ZOE FANG YING XUAN
SMK SERI BINTANG SELATAN
LOW KAI WEN
SMJK YOK BIN
THAM TEE HAO
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
WONG SHUH XUAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
NGUI YONG JIE
SEKOLAH MENENGAH LODGE
CURTIS CHIENG GUANG CHENG
SEKOLAH MENENGAH LODGE
MUHAMMAD DANISH HEIKAL BIN SAIFUDDIN
MRSM SEMPORNA
UNG YII JIA
SMK SUNGAI MAONG

SECONDARY 5: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
TAN YING QI
SMK ST MARY KL
OW TZE NIN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHARLENE SANTA ANAK MATTHIAS
SMK LUAR BANDAR NO 1 SIBU
LUI KAI CHEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
OH KENG YONG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
ALLEEYA SHAFINAZ BINTI AHMAD
SMK HAJJAH LAILA TAIB
EMANUEL MORRISON ANAK MINGGU
SMK LUAR BANDAR NO 1 SIBU
AWG AFIQ NAQIUDDIN BIN AWG MOHAMMAD FADILLAH
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
ABANG MUHAMMAD DANNISH BIN ABANG FEIZAL
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
NG HWA FENG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
SWEE YI ROU
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
FARISH FARHAN BIN MAZLIHISHAM
MRSM TUN ABDUL RAZAK
WINNIE ONG WEI YEE
SMJK YOK BIN
NG QI AN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
NUR SYAZWANI NAIMAH BINTI NOORMIZAN
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
VALERIE TAN QIAO WEI
SMK SUNGAI MAONG
HAU JIA QI
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
HO KANG ZHENG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
NELSON WONG CHONG YEE
HUA LIAN HIGH SCHOOL
TAN QIN HUANG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
KHAIRUL ZAFRY BIN KHAIRUL RULAM
MRSM TUN ABDUL RAZAK
AQILA AISYA BINTI ANIL
MRSM TUN ABDUL RAZAK
ERICSSON BONG CHENG LOONG
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
RACHEL IVA MOJILLI
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
HU MING JIE
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
FABIAN KOAY KAI YAO
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
FIONA VALYNA SIM AII LING
SMK LUAR BANDAR NO 1 SIBU
DING YUXUEN
SMK SUNGAI MAONG
ISAAC CHAN XIAN YU
SMJK YOK BIN
EMILY TAI PEI EN
SMJK YOK BIN
NATHAN CHOW JIANN GANG
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
KHALILAH AISYAH BINTI KHAIRUDIN
SMK AGAMA PAGOH

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 2, Secondary 3, Secondary 4 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

Secondary 4 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 4. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 4: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
TEE WEI LOON
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

SECONDARY 4: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
LEE JIA JIE
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KHOO DING FENG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
WONG SHENG YAO
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
NA TING HUI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
YEO XIAN HUI
SMJK YOK BIN
WONG XIN YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
SIOW RUN ZE
SMJK YOK BIN
LIM XIAO YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHEONG SHIUN ZI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
JUSTIN KHOO JON LE
SMJK YOK BIN
YEO XIAN NING
SMJK YOK BIN
GOH HO FANE
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
GOOI HEAN ZHEN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
JOSEPH LIM WEE ERN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
CHLOE SIN ZHI YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHRISTINE WONG YIENG YING
SMK TINGGI SARIKEI

SECONDARY 4: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
SOFEA ALEISHA SEE BINTI MUHAMMAD DANIEL SEE
SMK(P) SULTAN IBRAHIM
LO YONG QIN
SMJK YOK BIN
CHIN HANG YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
NG JING XUN
SMJK YOK BIN
KOH JIAN KAI
SMJK YOK BIN
KOAY JISEN
SMJK JIT SIN II SPS
NG KAI JEAN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
AW JONG YEE ZHERN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
ANGELA GOH JIN JIN
CATHOLIC HIGH SCHOOL
POH YANG WEI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CLOEY SIM TIAN XI
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
PARRVIDTHRAA MAGENTHRAN
SMK INFANT JESUS CONVENT MELAKA
JAYDEN TAN YU ZHE
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LIM JUN YU
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LIM JUN BIN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
NUR HASANATUL SOLEHAH BINTI SHALIHEN
SMK HAJJAH LAILA TAIB

SECONDARY 4: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
JEROME LEE CHENG ZHE
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
NG GEAK XUAN
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
NIGEL GOH CHEE YANG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LIM ROU YU
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
DERIC ING QUAN CHONG
SMJK YOK BIN
TAN TING HONG
SMJK YOK BIN
MUHAMMAD HAQEEM AL RAYYAN BIN MUHAMMAD IMRAN VOO
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
KUEK YI ZHI
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
KONG JUN HAO
CATHOLIC HIGH SCHOOL
KAM CARMEN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
AMMAR HAQEEM BIN HAMIRUL NIZAM
MRSM TUN ABDUL RAZAK
POH YONG SOON
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
AIMI IRDINA BINTI MOHD SOBRI
SMK SERI TASIK
TAN KAR QING
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
HO CAI TONG
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
DEAN TEE
KWANG HUA PRIVATE HIGH SCHOOL
SAMANTHA TAN QING JIA
WESLEY METHODIST SCHOOL KLANG

SECONDARY 4: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
YEONG WEI XUN
POI LAM HIGH SCHOOL
LAU JIA HONG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHONG SING KIAT
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
WOE QIAN XI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
GWEE THAO FA
PEI YUAN HIGH SCHOOL (SUWA)
CHEYENNE CHOONG
SMK ST MARY KL
LAU YEN YEE
HUA LIAN HIGH SCHOOL
MUHAMMAD IMRAN BIN MOHD HELMY
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
JANICE WONG TONG ANNE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
GAN ZHENG QING
SMK (P) METHODIST PULAU PINANG

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 2, Secondary 3, Secondary 5 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

Secondary 3 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 3. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 3: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
KHOR RUI ZHE
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LAWRANCE HII NANG YUANG
SMK TINGGI SARIKEI
HOWEN WANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
YII TECK YAO
SMK TINGGI SARIKEI
HONG ZHENG THONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LIM LI XIAN
POI LAM HIGH SCHOOL
TAN LAW SI-YOU
SMK TINGGI KUCHING
RAHMAD HAIKAL BIN KAMIS
SMK HAJJAH LAILA TAIB
RAPHAEL CHEN PENG YEW
SMK GREEN ROAD
STEPHY TSEN YUNG YI
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
ALICIA YEK SHI TONG
CATHOLIC HIGH SCHOOL

SECONDARY 3: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
POH JIA EN
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
JOEL YONG YUN YEL
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHEOK CALVERT
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
NG KAI YEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN YAN JIA
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
HO KANG WEI
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
HANSEN LEE MING HAW
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
TSENG JUN YI
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
ANG KAI XI
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
CHE KAI WEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN HOOI SHAN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
JORVIN ENG CHEN QI
PEI CHUN HIGH SCHOOL
DEVINAH ARINESH ARIVALAN
SMK ST MARK BUTTERWORTH
DHIRREN A/L RAVI SELVAN
SMK ANDERSON
JADA ELISHA CHOW YING
SMK CONVENT GREEN LANE
PHANG QI ZHI
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
COLIN CHUO SING LEE
SMK TINGGI SARIKEI
BRENDA YVONNE LIM HUI
SMK SUNGAI MAONG
ETHAN GOH ZHENG ANG
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
DOMINIC CHAN POH HIAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
EDMUND TING WEI HAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
WAN KHAIRUNNABIL BIN WAN ABDUL KARIM
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU

SECONDARY 3: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHAN HAO EN
CONFUCIAN PRIVATE SECONDARY SCHOOL
NG SWEE XUAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHUAH XIN YAN
PENANG CHINESE GIRLS’ HIGH SCHOOL
LEE YAO YU
SMJK CHUNG LING BUTTERWORTH
CHEAH LI HAO
CONFUCIAN PRIVATE SECONDARY SCHOOL
ESTHER NGANG JIM YING
SMK CHUNG HUA, SIBU
TENG ZHI ERN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
NG YUN XIN
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
TANG QI CHEONG
POI LAM HIGH SCHOOL
NURFARISHA BINTI PANDI
SMK HAJJAH LAILA TAIB
TSAI KE SIN
SMK HAJJAH LAILA TAIB
PEI JING YU
PEI CHUN HIGH SCHOOL
NG ZI QIN
CONFUCIAN PRIVATE SECONDARY SCHOOL
CZARINTHNA ANCHONG ANAK VINCENT
SMK LUAR BANDAR NO 1 SIBU
TEO JUN
CONFUCIAN PRIVATE SECONDARY SCHOOL
CHEOK KANG LING
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
ADRIAN SIM KAI QI
SMK ST XAVIER
MAXTON NEOH HAO JIE
SMJK CHUNG LING
LAU SHAN MIAO
SMJK JIT SIN
CHONG JIA YING DYLAN
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
TAN KHER XUAN
PEI CHUN HIGH SCHOOL
WONG YIK XUAN
POI LAM HIGH SCHOOL
SHAZA MIZUKI BINTI MOHD SAUFEE
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
OOI ZI CHENG
SMK ST XAVIER
SHAUN JEE LIM JIET
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
EDEN CLAIRE RUDY
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
TAN LI SHIAN
SMK SUNGAI MAONG

SECONDARY 3: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
AUDREY LIM KAI XIN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
FAZIKRI BIN K. AFENDI
SMK AGAMA PAGOH
SASHIDAHRAN RAO A/L CHANTHRAN
MRSM JOHOR BAHRU
MUHAMMAD SHAHRUL BIN RAZALI
SMK KUBONG
GODWIN LEE SHI YU
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.4
HO JIA YING
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
LIM SZE TONG
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
MUHAMMAD RAFIQUE IRFAN BIN MOHD NORDIN
SMK AGAMA PAGOH
AMIRUL IMAN BIN HARMAINI
MRSM TUN ABDUL RAZAK
NATASYA DIYYANNA BINTI MOHD FARIS NGU
SMK KUBONG
ELINA TING XIN YUN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
RYAN KENSHIN HUM
SMJK KATHOLIK
CARRIEYLEN INJAN ANAK STEWARD
SMK PADAWAN
LAU AN JIA
PEI CHUN HIGH SCHOOL
NOOR MOHAMED BIN ABDUL HALIM
SMK AMINUDDIN BAKI KUALA LUMPUR
ALEXIS CHIN LI MEI
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
TAN HONG MING
PEI CHUN HIGH SCHOOL
HONG SHU QING
PEI CHUN HIGH SCHOOL
MUHAMMAD HARITH ZAFRY BIN JAMIL
MRSM JOHOR BAHRU
MUHAMMAD FARIS NABIL BIN MOHD RIDZUAN
MRSM TUN ABDUL RAZAK
WAN UMAIR KHUSAIRI BIN WAN KHAIRUDDIN
MRSM TUN ABDUL RAZAK
FATIMATUL ZAHRA BINTI SULAIMAN
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
MUHAMMAD LUQMAN ADIF BIN JAMALUDIN
SMK AGAMA PAGOH
AHMAD AFIF BIN MOHAMAD BURHANUDDIN
SMK HAJJAH LAILA TAIB

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 2, Secondary 4, Secondary 5 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

Secondary 2 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022


We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 2. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 2: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
SAW ZI HANG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
FRANCISCA ANNE ANAK FABIAN
SMK PADAWAN
NG WAI YONG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
TAN RUI XUEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KHOR YAN XUN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
WONG SIN MIN
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
RONALD HU KING ONN
SMK CHUNG HUA, SIBU
TEH MING YANG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
NG SHUN LI
SMK ST JOSEPH KUCHING SARAWAK
LIM JIA XIAN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
LEE JIAN SONG
SMK ST XAVIER
CEDRIC PANG ZHENG KAI
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL

SECONDARY 2: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
LOW CHEN HEE
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
RYAN CHUA
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
KANG TZE XUAN
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
YEAP CHIA TONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
NAURAH SYAFIQAH BINTI YUSNAIDI
SMK TAMAN SETIAWANGSA
MANEESHVIN A/L LOGENTHRAN
SMK ST XAVIER
YAP ZHONG YANG
SMJK CHUNG LING
CHEW SHANG ZHE
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
DANIEL LAU NGIE SIONG
SMK MERADONG
YEW CHEN XI
SMJK CHUNG LING BUTTERWORTH
REBECCA LOK POH YEE
KUEN CHENG HIGH SCHOOL
TENG HOU ZE
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL

SECONDARY 2: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
HAU WEI JIE
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LIM YONG HAN
SMK BUKIT JAMBUL
RYAN KUEH ZHENG HONG
SMK CHUNG HUA, SIBU
ASNUL ASHAFAREE BIN JAMEL
SMK HAJJAH LAILA TAIB
LEE CHUAN FENG
PEI CHUN HIGH SCHOOL
TAN HONG XU
PEI CHUN HIGH SCHOOL
GAN SZE YING
SMJK CHUNG LING BUTTERWORTH
ALDEN LIEW JIUN SHIAN
SMK TARAT, SERIAN
NG NORMAN
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
LIM HAN ERN
SMJK PEREMPUAN CHINA PULAU PINANG
WONG YI CHEN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
PHOEBE LAU YU HAN
SMK CHUNG HUA, SIBU
KON JING ROU
PEI CHUN HIGH SCHOOL
BRYAN CHONG JIM GUI
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
TAN YOU SHENG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KOAY JIKAI
SMJK JIT SIN II SPS
ONG KYE LYN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
DYLAN WONG YI HONG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
LIM XIU TING
REGENT INTERNATIONAL SCHOOL (SUNGAI PETANI)
LIM JIA SHUEN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
JOANNE WONG CHII JIE
SMK TINGGI SARIKEI
FOO ROU
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHENG VEI ZHEN
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
SARAH ODEERA JAWAI ANAK CASSIE
SMK HAJJAH LAILA TAIB
ALIA DAMIA BINTI ZAMAN AZAM
MRSM TUN ABDUL RAZAK
CHENG VEI ERN
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
CHAI XIN CAI
SMK HAJJAH LAILA TAIB
ADRIEL REBU ANAK ROBIN
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
LEONARD LUK GU YII
SMK KUBONG
AW JONG YEE ERN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1

SECONDARY 2: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
LIM YU KANG
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR
LEE CHENG LIANG
SMJK CHAN WA
ONG KAI LE CALEB
HAN CHIANG HIGH SCHOOL
LO HAO XUAN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
SOPHIA LING JING ROU
SMK CHUNG HUA, SIBU
HADZIM BIN MORSHIDUL AHYAD
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
RENAE LEE SZI RUI
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
NICOLE CHEW HSE CHYI
HAN CHIANG HIGH SCHOOL
ETHAN HO CHEE FOONG
SMK TARAT, SERIAN
BIANCA JUNE ANAK BIGER
SMK PADAWAN
STEPHANIE CHIENG HUEI WEN
SMK TINGGI SARIKEI
JASMINE CHONG ZI YI
SMK SUNGAI MAONG
LEE YI HAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
JOSEPH CHIN HONG YI
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
SHAWN LEE SHAO EN
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
GUAN SHU RUI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LI, CHENXI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
PANG TZE YINN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHEW YUE HONG
SMK MERADONG
AMBIGA BUKUR ANAK DANIEL BOONE JIKEU
SMK PADAWAN
WONG JIA HUI
SMK CHUNG HUA, SIBU
LIONEL LEONG YOU JIE
SMK MERADONG
WAN DONG ENN
SMK DERMA PERLIS
MUHAMMAD ALIF AZIM BIN AZHAR
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
WAN NUKMAN ARIFF BIN WAN MOHD FARID
SEKOLAH MENENGAH SAINS REMBAU
LEONG CYRENE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
GRACE CHOO PEI XUAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
KAYALVIZHI A/P RAVI KUMAR
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
ADRIENNE HENG ZHEN LING
SMK MERADONG

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 1, Secondary 3, Secondary 4, Secondary 5 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

Secondary 1 Medallists of The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022



We would like to thank you for taking part in 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 21 July 2022 to 24 July 2022. 

From 23 July 2022 to 24 July 2022, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year category of Secondary 1. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 1: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
AMBERT CHAN WYE ZHE
SMJK CHUNG LING
TRYTHENA LEONG KAI QING
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM HAN JAY
SMJK CHUNG LING
KHAW EASON
SMJK CHUNG LING
LOW XUAN YI
HONSBRIDGE INTERNATIONAL
KHOR KAI SHENG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KANG WENN YEW
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
GOH KANG RUI
SMJK CHUNG HWA, KLANG
TONG ZEE KENN
SMJK CHUNG LING
LEOW JING NIAN
KUEN CHENG HIGH SCHOOL
ONG JOON HONG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
ONG HONG XU
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
TING SI KAI
SMK SACRED HEART SIBU
SEE PEI HUI
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO 3
OOI YI ZHE
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
LIM JING XUAN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
NG HAW JER
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
SOO PO MING TERREACE
SMJK CHUNG LING
TEH CHUN KEAT
SMJK CHUNG LING
KHOR YAN ZHE
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
AZRUL ZARIF BIN AZRUL ZARIZI
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
RISHAB A/L PRASHANT
SMK ST. XAVIER

SECONDARY 1: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
AIDEN TEO YU HARNG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
PHANG JIAN YOU
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
YEAP CHIA YIK
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
WAN RAY ZHE
SMK DERMA PERLIS
HUNG XUEN AAN
KUEN CHENG HIGH SCHOOL
MUN YONG JUN
FOON YEW HIGH SCHOOL - SERI ALAM
THAY YING ZHI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
NG QIAO EN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
LAI YEN ROY
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
ANDREW LIOW WEI KANG
SMJK CHAN WA
THAM BEE YIN
SMJK CHAN WA
CLEMENT LIM KAI ENG
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHARMAINE LIU KA YUAN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
TEH ZHI YUN
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
LIAU WEN XUAN
SMK CANOSSA CONVENT
KHOO PIN HONG
HAN CHIANG HIGH SCHOOL
HEE YOK YEE
SMK BUKIT MEWAH

SECONDARY 1: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
STEVEN VOON JIA JIUN
SMK GREEN ROAD
JAKE EE JIAN JIE
SMK BUKIT MEWAH
JOYCE LEE
PEI CHUN HIGH SCHOOL
GOH PIN SHIAN
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
PRAGATHESSHAN A/L MAGANTHERA THEVAR
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
SEE JIA LE
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHAN YEN XIONG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LEE XIN YEE
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN BUKIT MEWAH
LEE JYONG YEW
SMJK CHAN WA
ONG ZHI HENG
SMJK CHUNG LING
EFFY HYLDA SIAU
SMK ASYAKIRIN, BINTULU
EVANGELINE SIM XING YING
SMK SUNGAI MAONG
KHOR LUEI YAN
CHUNG LING PRIVATE HIGH SCHOOL
CHEAH YONG XIN
SMJK CONFUCIAN
TAN LIK WEN
SMK SUNGAI MAONG
LIM YU TING
CHUNG HWA HIGH SCHOOL MUAR

SECONDARY 1: CONSOLATION AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
EE KANG YE
PEI CHUN HIGH SCHOOL
HO YING SEN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
MARCUS ONG JOON YU
SMK BUKIT MEWAH
MAH HUI XUAN
SMK CANOSSA CONVENT
NEHAA A/P YOGESWARAN
SMK CONVENT GREEN LANE
LOW EVONNE
SEKOLAH MENENGAH KEBANGSAAN DERMA
CHLOE LEE KE YING
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
ANG KHAI ZHE
SMJK CHAN WA
ONG YU XUAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
ASHTON LEE LE TIEN
SMJK CHUNG LING BUTTERWORTH
LIM YU FENG
SMJK KATHOLIK PETALING JAYA
LEW ZI SHAN
CHUNG HUA HIGH SCHOOL SEREMBAN
CHAN JIM YIK
SMJK CHAN WA SEREMBAN
LIOW KAI YITT
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
LOH YU HAO
PEI CHUN HIGH SCHOOL
LEE JI LEONG
PAY FONG MIDDLE SCHOOL MALACCA
KOH KAI JIET
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
OSCAR NG WEN XUAN
POI LAM HIGH SCHOOL
MICHAEL KANG JING XIONG
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
QISTIELYA DARRIE ANAK JULIN
SMK LUAR BANDAR NO 1 SIBU

You might also be interested in finding out the winners of 'The 5th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2022' for the school year categories of Primary 1, Primary 2, Primary 3, Primary 4, Primary 5, Primary 6, Secondary 2, Secondary 3, Secondary 4, Secondary 5 and Secondary 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.

Share:

Home | About Us | What We Do | Our Team | Careers | Partnership | Sponsorship | Membership
Terms of Service | Privacy Policy | Client Charter | Copyright Notice | Disclaimer
Cookies | Security | Security Reminder | User Guide | Help Center | Frequently Asked Questions
Welcome to the Official Website for the Benedict Goh Mathematics Championships - BMC Worldwide and the official home for the most prestigious test of mathematics in the world.

The Benedict Goh Mathematics Championships is a competitive mathematics game founded by Benedict Goh Kah Hong in 2017 when he staged the very first Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship in 2017.

You can register here to learn mathematics, compete, find out how the game works, follow the achievements of competitors or see the results of competitions worldwide.

If you are interested in forming a mathematics club, or staging a competition, you can find our contact details on the About Us page.

Total Pageviews

Copyright © 2017-2023 Benedict Goh Kah Hong. All rights reserved. Website launched on 20 Mar 2017. Powered by Blogger.