The Official Website for the World's Most Prestigious Mathematics Game

The 6th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2023

Annoucement on 17 Nov 2023 (Fri): We are now preparing your medals and certificates. Medals and certificates will be shipped out from our side after we finish packing them. Thank you!

All other older announcement can be found here.

Thursday 19 August 2021

Lower Secondary School Medallists of The 4th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2021

We would like to thank you for taking part in 'The 4th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2021'. This championship was conducted online at the home of each participant (or some other suitable venue) from 7 May 2021 to 8 May 2021. This championship is very special as it is the first online championship conducted by us. On 8 May 2021, all the secondary school participants answer the championship questions online by using their devices such as laptops or smartphones. Here is the list of winners of this championship for the school year categories of Secondary 1, Secondary 2 and Secondary 3. Congratulations to all the winners.

SECONDARY 1: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHEW E FOONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG

SECONDARY 1: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
NG SHUN LI
SMK ST JOSEPH KUCHING
LIM JAN FONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
YEAP CHIA TONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LEE JIAN SONG
SMK ST XAVIER
CEDRIC PANG ZHENG KAI
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TAN RUI XUEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM YONG HAN
SMK BUKIT JAMBUL
KOAY JIKAI
AKADEMI MATEMATIK MINDA
JOANNE WONG CHII JIE
SMK TINGGI SARIKEI
NGU LEONG AI
SMK TINGGI SARIKEI
LIM JIA SHUEN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
KANG TZE XUAN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
BRANDON CHOO SZE HOW
FUN MATHEMATICS OLYMPIAD SYSTEM
KHOR YAN XUN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
VOONG JIA YING
SMJK YOK BIN
LOW CHEN HEE
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
CHEW SHANG ZHE
AKADEMI MATEMATIK MINDA
LIEW DOH HIING
SMK TINGGI SARIKEI
LEE YONG JIAN
SMJK HENG EE
TEE YIH KHYE
AKADEMI MATEMATIK MINDA

SECONDARY 1: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
WONG YI CHEN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
ERIC WONG TEE KIING
SMK TINGGI SARIKEI
WAN DONG ENN
SMK DERMA PERLIS
FOONG JUN XIANG
SMJK HENG EE
TEH MING YANG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LIM JING TUNG EUGENE
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TOH EE HANN
SMJK CHAN WA
SAW ZI HANG
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
RONALD HU KING ONN
SMK CHUNG HUA, SIBU
STEPHANIE CHIENG HUEI WEN
SMK TINGGI SARIKEI
DANIEL LAU NGIE SIONG
SMK MERADONG
RYAN CHUA
SMJK JIT SIN PULAU PINANG

SECONDARY 1: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
BOO CHAI XUAN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
CHENG VEI ERN
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
CHENG VEI ZHEN
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
JAYDEN RITESH A/L G.D ARTHUR JAMES
SMK KOTA KEMUNING
LIM XIU TING
AKADEMI MATEMATIK MINDA
EILEEN WONG JING AI
SMK TINGGI SARIKEI
CHAI NEN QUAN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LOH JIAN YUAN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
YEW CHEN XI
AKADEMI MATEMATIK MINDA
NG WEI CHUN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TUNG WEI JIE
SMJK YOK BIN
WOO NIAN NG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
THEV HARESH
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
KAYALVIZHI A/P RAVI KUMAR
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
LIEW YONG JIE
FUN MATHEMATICS OLYMPIAD SYSTEM
AW JONG YEE ERN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
CHIN MING KEAT
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
KHOO JIE HUI
AKADEMI MATEMATIK MINDA

SECONDARY 2: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
TAN TZE HERNG
AKADEMI MATEMATIK MINDA

SECONDARY 2: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
TSENG JUN YI
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
ANG KAI XI
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
HANSEN LEE MING HAW
SEKOLAH TINGGI KOTA KINABALU
DHIRREN A/L RAVI SELVAN
INTELLECTUAL QUEST
LEE HONG WEI
SMJK YOK BIN
KWANG II IANG
AKADEMI MATEMATIK MINDA
TAN LAW SI-YOU
SMJK KUCHING HIGH
HOWEN WANG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LOW HONG YUAN
SMJK YOK BIN
BASTIAN GAN HSING HEE
SMJK YOK BIN
TOONG YI HUNG
AKADEMI MATEMATIK MINDA
EVIN WONG KAI HERR
SMK DATO' ONN
NG YUN XIN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
KHOR RUI ZHE
SMJK JIT SIN
CLARICE WONG SHIN YING
SMJK HENG EE
JULIE ANNE ULAU SANDAK
SMK JULAU NO.2
AISYAH NURSYAFIQAH BINTI KHAIRUL NIZAM
SMK TOH PUAN DATUK PATINGGI HJH NORMAH DARO
HO KANG WEI
SMJK JIT SIN PULAU PINANG

SECONDARY 2: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHE KAI WEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
PHANG QI ZHI
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
RAPHAEL CHEN PENG YEW
SMK GREEN ROAD
EUNICE TAI HUI YEE
SMJK YOK BIN
LAU ANDREA
SMK(P) METHODIST
COLIN CHUO SING LEE
SMK TINGGI SARIKEI
DARYL LIM TZE CHIEN
ST JOSEPH'S PRIVATE SECONDARY SCHOOL
ALICIA YEK SHI TONG
CATHOLIC HIGH SCHOOL
HONG ZHENG THONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
LAU SHAN MIAO
AKADEMI MATEMATIK MINDA
WOO SU YING
SMK(P) METHODIST
NG KAI YEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
SHAUN JEE LIM JIET
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
STEPHY TSEN YUNG YI
KIAN KOK MIDDLE SCHOOL
HO JIA YING
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
TAN YU SHEN
AKADEMI MATEMATIK MINDA

SECONDARY 2: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHIU BEE CHIEN
SMK KOTA KEMUNING
JOEY FOO SZE HUI
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
TEOH KAI JIN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
ADRIAN SIM KAI QI
SMK ST XAVIER
TAN YAN JIA
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
LIEW DOH NUNG
SMK TINGGI SARIKEI
TAI XIN HUI
SMJK YOK BIN
TANG XIN YEN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
SOBITAA A/P RAJENTERAN
SMK TINGGI BUKIT MERTAJAM
LIM DING ZAN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
GOH RONG HAO
SMK SIMANGGANG
HOW SONG WEI
SMJK YOK BIN

SECONDARY 3: DIAMOND AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHRISTINE WONG YIENG YING
SMK TINGGI SARIKEI

SECONDARY 3: GOLD AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
LOW JUN XUAN
SMJK JIT SIN PULAU PINANG
LIAU TAU HONG
SMK TINGGI SARIKEI
TAN TING HONG
SMJK YOK BIN
JUSTIN KHOO JON LE
SMJK YOK BIN
TENG JIA XIN
SMK CONVENT BUKIT MERTAJAM
LIM XIAO YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
GOH YU XIAN
SMJK YOK BIN
LIM JUN BIN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
GOOI HEAN ZHEN
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
NGU LEONG BOH
SMK TINGGI SARIKEI
LAU ROU SHYEN
SMJK YOK BIN
BRYAN WANG YUK KUAN
SMK TINGGI SARIKEI
BOSCO WANG YUK KIE
SMK TINGGI SARIKEI
WONG JINN HANG
SMK ST FRANCIS, MELAKA
SIOW RUN ZE
SMJK YOK BIN
SOFEA ALEISHA SEE BINTI MUHAMMAD DANIEL SEE
SMK(P) SULTAN IBRAHIM
TEE WEI LOON
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
KOH JIAN KAI
SMJK YOK BIN
KOAY JISEN
AKADEMI MATEMATIK MINDA
SAMANTHA TAN QING JIA
WESLEY METHODIST SCHOOL KLANG
NG ZHEN HONG
SMJK YOK BIN
CHAN CHEN EN
SMK KOTA KEMUNING
LAU YUIN YI
SMJK YOK BIN
LEE SHIHUAY
SMJK YOK BIN
IVY NG XIN ROU
SMJK YOK BIN
NG KAI JEAN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
SYAZA ZUHAIRA BINTI AHMAD RADZI
SMA MAJLIS AGAMA ISLAM WILAYAH PERSEKUTUAN
RAYNEIL SANTIAGO ANAK MICKEW TADONG
SMK PADAWAN
SHARON CHAN WEI TING
SMJK YOK BIN
LIM WEI JEN
SMJK YOK BIN
EDELINE LIM ZHI XIN
SMJK YOK BIN
ANGELA GOH JIN JIN
CATHOLIC HIGH SCHOOL
YEO XIAN HUI
SMJK YOK BIN
WOON WEN LE
SMJK YOK BIN
LIM ZHI REN
SMJK YOK BIN
TAN MUN LIN
SMJK YOK BIN
EMILY WEE JIEYII
SMJK YOK BIN
HOW PENG YAN
SMJK YOK BIN

SECONDARY 3: SILVER AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHEONG SHIUN ZI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CAYDEN CHONG KYM YAT
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
YONG JIE NING
SMJK HENG EE
YEOH WEN JEAN
SMJK HENG EE
MUHAMMAD ISKANDAR YAQZAN SYAH BIN BAHARU
SMA MAJLIS AGAMA ISLAM WILAYAH PERSEKUTUAN
CHENG WEN AN
SMK PERLIS
NG JING XUN
SMJK YOK BIN
YEO XIAN NING
SMJK YOK BIN
GABRIELLE GAN JING YING
SMJK YOK BIN
TANG KAR ZHUN
SMJK CHAN WA
WONG ZI JUN
SMK KOTA KEMUNING
LIEW DOH KIN
SMK TINGGI SARIKEI
LO YONG QIN
SMJK YOK BIN
AW JONG YEE ZHERN
CHUNG HUA MIDDLE SCHOOL NO.1
WONG CHIN SIANG
CATHOLIC HIGH SCHOOL SIBU
TIO SWEE RONG
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
LIM JIA SHIU
SMJK YOK BIN
PHOEBE WONG HONG YIN
SMK TINGGI SARIKEI

SECONDARY 3: BRONZE AWARD

PARTICIPANT NAME SCHOOL NAME
CHEYENNE CHOONG
SMK ST MARY
CHANG ZHUN PHENG
SMK KOTA KEMUNING
HO JIA TIAN
SMJK YU HUA
CHONG RONG SHENG
SMJK YOK BIN
NURUL MAZIAH BINTI KAMARUDIN
SMK AGAMA PAGOH
CHIANG ZHI ERN
SMJK YOK BIN
SAMANTHA ANNE
SMJK SHAN TAO
SOFEA MIYUKI BINTI MOHD SAUFEE
KOLEJ DATU PATINGGI ABANG HAJI ABDILLAH
CHLOE SIN ZHI YI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
ABIGAIL LIM MI SIEN
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
CHEW KEAN HONG
SMJK CHUNG LING, PULAU PINANG
TENG TZI YAP
SMJK YOK BIN
WOE QIAN XI
CHONG HWA INDEPENDENT HIGH SCHOOL
You might also be interested in finding out the winners of 'The 4th Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship 2021' for the school year categories of Primary 1 & 2, Primary 3 & 4, Primary 5 & 6 and Secondary 4 to 6. Besides, the list of overall champions and grandmasters can be found here.
Share:

0 comments:

Post a Comment


Home | About Us | What We Do | Our Team | Careers | Partnership | Sponsorship | Membership
Terms of Service | Privacy Policy | Client Charter | Copyright Notice | Disclaimer
Cookies | Security | Security Reminder | User Guide | Help Center | Frequently Asked Questions
Welcome to the Official Website for the Benedict Goh Mathematics Championships - BMC Worldwide and the official home for the most prestigious test of mathematics in the world.

The Benedict Goh Mathematics Championships is a competitive mathematics game founded by Benedict Goh Kah Hong in 2017 when he staged the very first Benedict Goh Malaysia Schools Mathematics Championship in 2017.

You can register here to learn mathematics, compete, find out how the game works, follow the achievements of competitors or see the results of competitions worldwide.

If you are interested in forming a mathematics club, or staging a competition, you can find our contact details on the About Us page.

Total Pageviews

Copyright © 2017-2023 Benedict Goh Kah Hong. All rights reserved. Website launched on 20 Mar 2017. Powered by Blogger.